عکاسی حیات وحش یک ژانر عکاسی است که با مستند کردن اشکال مختلف حیات وحش در زیستگاه طبیعی آنها در ارتباط است. عکاسان حیات وحش علاوه بر اینکه به مهارت عکاسی نیاز دارند، ممکن است به مهارت های میدانی نیز احتیاج داشته باشند. به عنوان مثال، نزدیک شدن به بعضی از حیوانات دشوار است و بنابراین شناختی از رفتار حیوان لازم است تا بتوان رفتار حیوان را پیش بینی کرد. عکاسی از برخی گونه ها ممکن است نیاز به مهارت های اختفاء یا استفاده از مخفیگاه برای پنهان کردن داشته باشد. عکاسی حیات وحش حرفه ای کاملا تعریف شده است که نیازمند اشتیاق به طبیعت و هنر می باشد. عکاسان حیات وحش برای مسافرت به مناطق دور افتاده و گرفتن عکس از حیوانات وحشی و مناظر طبیعی، تلاش می کنند و خطرات زیادی را به جان می خرند.

کلاس های تصویربرداری و عکاسی در زمینه عکاسی از حیات وحش در دانشکده ها و مدارس عکاسی و همچنین انواع آموزشگاه عکاسی برای علاقه مندان در دسترس است. در این مقاله از آکادمی پیکسان به بررسی 10 نکته کلیدی برای بهبود عکاسی حیات وحش خواهیم پرداخت.

عکاسی حیات وحش

 

10 نکته برای بهبود عکاسی حیات وحش

1- توجه و تمرکز بالا داشته باشید

توجه و تمرکز بالا برای گرفتن عکس از حیوانات بسیار مهم است. این طبیعت انسان است که به چشم ها نگاه کند و با نگاه کردن به حیوان بتواند ارتباط برقرار کند. مثلا اگر در منطقه ای سردسیر قصد عکاسی از گوزن ها را داشتید باید به سوژه دقت کنید و فوکوس خود را روی چشمان سوژه قفل کنید و با سرعت شاتر بالا به صورت مداوم عکس برداری کنید. هرچند که به علت حرکت سوژه، ممکن است اکثر تصاویر کمی تار باشد، اما به دلیل اینکه چشم های سوژه در فوکوس شما قفل شده اند، قطعا تصویر دلخواه شما نیز ثبت شده است.

 

2- از لنز تله فوتو استفاده کنید

نزدیک شدن به سوژه و در عین حال حفظ فاصله ایمن از آن، کلید عکاسی از حیوانات وحشی است. با نگه داشتن حد فاصله خود، به حیوان اجازه دهید تا در منطقه امن خود قرار بگیرد و رفتاری طبیعی پیدا کند. ایمنی یکی از نکات مهم در عکاسی حیات وحش است. همیشه از نظر ایمنی سعی کنید، حداقل 90 متر فاصله از حیوانات وحشی هنگام عکاسی را حفظ کنید. به این منظور توصیه می کنیم از یک لنز تله فوتو استفاده کنید.

یکی از انواع لنز دوربین، لنزهای تله فوتو می باشد که فاصله کانونی خوبی دارد و سطح بالایی از بزرگنمایی را میسر می سازد. این لنزها به شما اجازه می دهند که سوژه های مختلف در فواصل متوسط تا دور را هدف قرار دهید. لنزهای تله فوتو بهترین گزینه برای عکاسی حیات وحش و هر نوع عکاسی که در آن نمی توانید به سوژه نزدیک شوید، می باشد.

لنز تله فوتو در عکاسی از حیات وحش

 

3- از دوربینی با دیافراگم گسترده استفاده کنید

استفاده از دوربینی با دیافراگم های بزرگتر، باعث ایجاد عمق میدان کوچکتر و عموما دید بهتر می شود. دیافراگم وسیع تر سبب می شود که فوکوس خودکار دقیق تری روی سوژه داشته باشید، زیرا نور بیشتری در سیستم فوکوس موجود است. دیافراگم وسیع دارای تطبیق پذیری بسیار بیشتری است، زیرا نور بیشتری در حسگر دیافراگم روی سنسور قرار می گیرد که گزینه های بیشتری را در تنظیمات نور به شما ارائه می دهد. کیفیت تصویر بهتر، یکی دیگر از مواردی است که در عکاسی حیات وحش به آن نیاز دارید و دوربینی با دیافراگم گسترده، این قضیه را برای شما میسر می سازد.

 

 4- سرعت شاتر خود را تنظیم کنید

زمانی که شما نور کافی در دسترس دارید باید از سرعت شاتر بالا برای ثابت کردن حرکت سوژه استفاده کنید. مثلا اگر یک لنز ۴۰۰mm دارید، برای جلوگیری از تاری و خراب شدن عکس، باید سرعت شاتر شما حداقل ۱/۴۰۰ ثانیه داشته باشد. حیوانات اغلب سریع حرکت می کنند، بنابراین سرعت شاتر را باید به اندازه مورد نیاز تنظیم کنید. سرعت شاتر ۱/۱۰۰۰ ثانیه یا بیشتر برای موجودات در حال دویدن یا عکاسی از پرندگان در حال پرواز مناسب است. این که از چه سرعت شاتری باید استفاده کنید، بستگی به این قضیه دارد که در حال عکاسی از چه حیوانی و با چه سرعت حرکتی هستید.

سرعت شاتر در عکاسی از حیوانات

 

5- از یک فلاش استفاده کنید

در عکاسی حیات وحش، گاهی اوقات با شرایط روشنایی نامناسبی روبرو می شوید که باعث ایجاد سایه های ناخواسته روی سوژه شما می شود. شما با استفاده از فلاش پرکننده، می توانید با تعادل روشنایی، کیفیت تصویر را به شدت بهبود ببخشید. در واقعیت، حتی با دوربین های پیشرفته امروزی، هیچ راهی برای ایجاد افکتی همانند یک فلاش واقعی روی تصویر وجود ندارد و روشن کردن سایه ها با استفاده از نرم افزار ویرایش عکس نیز می تواند نویز ناخواسته ایجاد کرده و تصویر را غیر طبیعی جلوه دهد.

یک اشتباه رایج هنگام استفاده از فلاش، این است که کاملا به فلاش تکیه کنید و اجازه ندهید نور طبیعی وارد دوربین شما شود. فراموش نکید که پر کردن فلاش به معنای تکمیل نور محیط و روشن کردن سوژه شما است نه افزایش نور پس زمینه شما.

 

6- اهمیت نور

بسیاری از عکاسان حیات وحش توصیه می کنند که بهترین زمان برای عکاسی از حیوانات، صبح زود است. در اوایل صبح بهترین تابش نور خورشید را شاهد هستیم و این قضیه به افزایش کیفیت تصاویر شما کمک می کند. عکاسی در اوایل صبح، فرصتی برای گرفتن بهترین تصاویر از حیوانات با نورپردازی جذاب می باشد. به طور کلی در عکاسی از حیوانات، نورپردازی مهمترین فاکتور در تهیه تصاویر با کیفیت می باشد.

اهمیت نورپردازی در عکاسی حیات وحش

 

7- از یک فیلتر محافظ استفاده کنید

در عکاسی حیات وحش استفاده از یک فیلتر محافظ برای لنز توصیه می شود. فیلتر مناسب در واقع یک قطعه شیشه شفاف است که آن را در مقابل لنز سوار می کنید تا  از لنز در برابر خراش یا ورود گرد و خاک محافظت کنید. به دلیل محیط جنگلی، کویری و یا کوهستانی زیست بوم حیوانات، بروز این مشکلات و آسیب های احتمالی، اجتناب ناپذیر است. با این وجود، استفاده از فیلتر محافظ، سبب می شود به جای اینکه لنز کثیف شده و یا  احتمالا خراشیده شود، بهتر است فیلتر محافظ، کثیف شده یا آسیب ببیند. در صورت کثیف شدن فیلتر نیز شما می توانید آن را تمیز کنید. همچنین در صورت آسیب دیدن، تعویض فیلتر در قیاس با تعویض لنز، برای شما بسیار کم هزینه تر خواهد بود. در مقایسه با تعویض کل لنزها ، جایگزینی ارزان قیمت است.

 

8- با دو چشم خود عکاسی کنید

هنگام عکاسی از حیوانات، با دو چشم خود سوژه را نظاره کنید و مواظب باشید تا لحظه ای از سوژه غافل نشوید. چرا که این غفلت های لحظه ای می تواند سبب شود عکس های بی نظیر زیادی را از دست دهید. پس با دو چشم خود سوژه را در انتظار شکار لحظه ها به دقت رصد کنید و در بهترین لحظه ممکن تصویر مد نظر خود را ثبت کنید.

عکاسی حیات وحش

 

9- رفتار حیوان را پیش بینی کنید

آشنایی با حیواناتی که از آنها عکس می گیرید می تواند یک نکته بسیار مفید باشد. اگر از خصوصیات رفتاری یک حیوان اطلاع دارید، می توانید حرکات یا رفتار آن را پیش بینی کنید و روی آن بهتر متمرکز شوید. پیش بینی رفتار یک حیوان اغلب برای شکار لحظات نادر، اکشن و موقعیت های منحصر به فرد مهم است.  در دست گرفتن دوربین برای دنبال کردن یک حیوان می تواند یک کار خسته کننده و غیرممکن باشد، بنابراین درباره رفتارهای حیوانات مطالعه کرده و با مشاهده این رفتارها، سعی کنید آنها را پیش بینی کنید.

 

10- از سه پایه استفاده کنید

استفاده از سه پایه یکی از بهترین کارهایی است که می توانید برای بهبود عکاسی حیات وحش خود انجام دهید. با قرار دادن دوربین خود روی یک سه پایه، لرزش دوربین را کاهش دهید و میزان تاری تصاویر در اثر لرزش دوربین را به حداقل برسانید. برای مقابله با عوارض زمین و وضعیت ناهموار عکاسی در بیابان، زمین های گل آلود، صخره ای، شنی و محافظت از تنظیمات لنز دوربین و عدم لرزش آن، سه پایه عنصری است که نباید آن را نادیده بگیرید. یک سه پایه خوب بیش از هر چیز دیگری کمک حال یک عکاس حیات وحش خواهد بود.

استفاده از سه پایه در عکاسی حیات وحش

برای مطالعه بقیه مطالب به وبلاگ مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست