پرمیت PERMIT TO WORK : 

هدف از تدوین دستورالعمل پرمیت، به منظور برقرار نمودن شیوه صحیح و یکسان برای اخذ مجوز برای انجام کار و حصول اطمینان از برنامه ریزی و توجه ویژه به مخاطرات انجام کار و ریسک هایی که ممکن است ایمنی کارکنان و تاسیسات کارخانه و کیفیت محیط زیست را به مخاطره اندازد می باشد. به عبارت دیگر هدف کلی از ایجاد سیستم صدور پرمیت این است که، فعالیتهایی که به صورت غیر روزمره (غیر روتین) انجام می گیرد را با تامین اهداف ذیل کنترل نماید.

سیستم پروانه کار

یک عامل کلیدی در اطمینان یافتن از آن است که کلیه اقدامات برای تضمین ایمنی کار کنانی که در تأسیسات مشغول کار می باشند، باقابلیت اطمینان بالا به عمل آید . عملکرد صحیح این سیستم به همه افرادی که در آن مشارکت دارند بستگی دارد .

این سیستم فقط در صورتی می تواند به طور موثر عمل کند که کلیه نفرات در ارتباط با کار مانند مجوز دهندگان، سرپرستان و مجریان کار شرایط سیستم پروانه کار و اقدامات احتیاطی و سایر ضوابطی که در هریک از مجوز ها و چک لیست یا فهرست ایمنی قید شده است را رعایت نمایند.

برخی از فعالیت هایی که انجام آنها نیاز به صدور پرمیت دارند عارتند از:

⬅ کار گرم

⬅ کار سرد

⬅ کار در فضای بسته و محدود (Confined Space) (جهت مشاهده جزوه جزوه کار در فضای بسته کلیک کنید.)

⬅ حفاری (Excavation)

⬅ پرتو نگاری

مقررات مربوط به صدور پروانه کار گرم / سرد:


1- با توجه به کار گرم / سرد درخواستی ، مسئول محوطه موظف است شخصاً در محل کار حاضر شده و ضمن بررسی شرایط، موارد خواسته شده در فرم پروانه کار گرم / سرد را اجرا و تکمیل نماید . سپس با انجام آزمایش و سنجش گاز در محیط ، مقدار گاز و ساعت انجام آزمایش را در محل مورد نظر نوشته و امضاء نماید.

2- در بخش “شرایط مورد بازرسی” ، مسئول محوطه بایستی با دقت موارد ذکر شده را مطالعه و اجرا نماید.

3- اجرای تمامی موارد باید به گونه ای باشد که پاسخ “بله” داشته باشد . در شرایطی که به ناچار پاسخ “خیر” داده شده است، مسئول محوطه موظف است دلایل این پاسخ را در قسمت “چرا خیر؟” درج نماید.

4- در صورتیکه آزمایش کننده گاز ( قابل اشتعال / سمی / اکسیژن ) فردی غیر از مسئول محوطه باشد ، بایستی پس از تکمیل موارد توسط مسئول محوطه، فرم دراختیار آزمایش کننده گاز قرار گیرد و پس از تکمیل و امضای قسمت مربوط به آزمایش گاز قابل اشتعال و یا اکسیژن توسط نامبرده مجدداً به مسئول محوطه تسلیم گردد . سپس مسئول محوطه با نوشتن نام و نام خانوادگی محل مربوطه را امضاء نموده و از مسئول اجرای کار نیز در محل مشخص شده با ذکر نام و نام خانوادگی امضاء اخذ نماید.

5-در صورت نیاز به انجام کار گرم / سرد که مستلزم ورود به داخل فضاهای بسته باشد لازم است که میزان اکسیژن و همچنین گازها و بخارات سمی در فضاهای بسته اندازه گیری شود . در اینگونه موارد علاوه بر رعایت این مقررات ، باید مقررات مربوط به ورود به فضاهای بسته و محدود نیز رعایت گردد.

6- مسئول محوطه با توجه به شرایط محیط کار ، وسایل استحفاظی مورد نیاز را در فرم پروانه برای عوامل اجرای کار تعیین می کند . اما در صورتی که مسئول اجرای کار تشخیص دهد که علاوه بر آن ، وسایل استحفاظی دیگری نیز مورد نیاز است ، عوامل اجرای کار ملزم به استفاده از آن نیز خواهند بود.

7- پس از امضاء مسئول محوطه ، مسئول اجرا نیز باید ضمن بازدید از محل اجرای کار و ارزیابی شرایط ، اقدام به امضای پروانه کار گرم /سرد در محل مشخص شده با ذکر نام و نام خانوادگی نماید.

8- در صورتیکه انجام کار گرم / سرد درمحوطه توسط پیمانکار شرکت ملی گا ز ایران صورت می گیرد ، پیمانکار یا نماینده پیمانکار و یا رییس کارگاه وی پس از کسب اطمینان از کلیه شرایط که در پروانه ذکر شده است باید محل مشخص شده را با ذکر نام و نام خانوادگی و نام شرکت پیمانکاری امضاء نماید.

برای مطالعه مطالب به بخش وبلاگ مراجعه کنید.

کانال HSE در تلگرام
t.me/hsejavadi

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست